Bądź w kontakcie
Subskrybuje zawartość
Subskrybuje zawartość za pomocą poczty email
Profil na Naszej Klasie

Na rzecz Strwiąża

Bieszczady i Wolontariat - osoba zainteresowana wolontariatem w Bieszczadach
Od
10 czerwiec, 2009 - 12:56

Od marca Bieszczadzki Zespół Szkół Zawodowych, podobnie jak dziewięciu innych partnerów z terenu Gminy Ustrzyki Dolne i Lesko, uczestniczy w projekcie „Wolontariat Bieszczadzki – wspólnie dla dobra Bieszczadów” koordynowanym przez Fundację Bieszczadzką.

Celem tego programu jest aktywizacja i wzmocnienie idei wolontariatu w Bieszczadach w oparciu o współpracę w ramach Grupy Partnerskiej „Zielone Bieszczady”. Wspólnymi działaniami realizowanymi przez wszystkich partnerów, są warsztaty tematyczne z zakresu wolontariatu, działalności radiowej, filmowej i dziennikarskiej. Obejmują one ponadto tworzenie i doposażenie dwóch terenowych Ośrodków Wsparcia Wolontariatu Bieszczadzkiego – w Lesku i Ustrzykach Dolnych, imprezę „Święto bieszczadzkich Inicjatyw Lokalnych”. Podsumowaniem inicjatywy będzie promocja całego projektu, idei Wolontariatu, Partnerstwa i wszelkich przejawów Aktywności Lokalnej.
Każdy z partnerów miał prawo wyboru zadania, które chce zrealizować. Intensywnie od grudnia ubiegłego roku uczniowie z opiekunami BZSZ zastanawiali się nad tym, co można zdziałać na rzecz wspólnego dobra. Po konsultacjach i wywiadzie terenowym postanowiono zorganizować wiosenną akcję oczyszczania brzegów i koryta rzeki Strwiąż pod hasłem „Na rzecz Strwiąża” na odcinku od źródeł do mostu w Brzegach Dolnych. Akcję wsparło na terenie miasta koło wędkarskie „Strwiąż”, którego członkom należą się serdeczne podziękowania.
Grupa wolontariuszy z Bieszczadzkiego Zespołu Szkół Zawodowych wraz z opiekunami w dniach 17-18.04 i 7.05 zdołała napełnić 160 worków po 120 l każdy (około 2,5 tony odpadów) oraz zebrać różne nadgabarytowe odpady, m.in. krzesła, dywany, części zamienne do samochodów, opakowania, niemineralne artykuły budowlane itp. Najciekawszym znaleziskiem była opona o średnicy 2,3 m i większa część podwozia samochodu osobowego nieustalonej marki.
W lokalnym wydziale geodezji poproszono o udostępnienie uczniom mapy dorzecza Strwiąża do celów edukacyjnych i promocyjnych całej akcji. Zwrócono się do MPGK i Urzędu Gminy o pomoc w zorganizowaniu odbioru zebranych odpadów. Taką pomoc szybko i sprawnie otrzymano. W ramach działań pobrano również do wstępnych badań chemicznych 5 próbek wody w charakterystycznych miejscach dopływów Jasiołki i Olchowatego, w górnym i dolnym biegu rzeki (barwa, mętność, odczyn, azotany, amoniak, twardosć, mangan, żelazo ogólne). Miłym zaskoczeniem były dobre wyniki badań, jakie otrzymano z warszawskiego laboratorium. Nasuwa się wniosek , że wody Strwiąża wraz z dopływami, mimo nielegalnych „dopływów komunalnych”, są w stanie oczyszczać się na krótkim odcinku górnego biegu. Innym dowodem na dobrą kondycję rzeki była okazja podziwiania pstrągów i rzadko spotykanego minoga strumieniowego (Lampetra planeri) wpisanego do czerwonej księgi gatunków zagrożonych, który jest bioindykatorem.
Podobną akcję z udziałem innych szkół i organizacji planuje się zorganizować kolejnej wiosny. Działania takie zamierza się połączyć z powiatową kampanią edukacyjno-promocyjną, aby zwrócić większą uwagę społeczności lokalnej na problem nadmiaru i zagospodarowania odpadów komunalnych.
Dla uczestników akcji zorganizowano także warsztaty projektowe i ekologiczne, ogłoszono konkurs z nagrodami na najciekawszy projekt adresowany do społeczności lokalnej, na realizację którego zamierzamy pozyskać środki zewnętrzne.

Informacja: Iwona Woch, Rafał Walasek