Bądź w kontakcie
Subskrybuje zawartość
Subskrybuje zawartość za pomocą poczty email
Profil na Naszej Klasie

Trwa Kampania społeczna „Kluczowe wartości wolontariatu”!

Bieszczady i Wolontariat - osoba zainteresowana wolontariatem w Bieszczadach
Od
29 czerwiec, 2011 - 11:24

Jak wygląda praca wolontariuszy? Jakie formy przybiera współczesny wolontariat? Jakie towarzyszą mu wartości? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poszukujemy w ramach Kampanii „Kluczowe wartości wolontariatu”.
Jak wygląda wolontariat w Polsce? Dotychczasowe badania nad wolontariatem pokazują, iż problemem w naszym kraju jest nie tyle brak chęci, by zostać wolontariuszem, a zbyt wąska definicja wolontariatu. Wielu osobom wolontariat stereotypowo kojarzy się jedynie z pomocą w domach dziecka, hospicjach, szpitalach. Tymczasem aktywności wolontariackie, dostosowując się do potrzeb społecznych, przybierają obecnie bardzo różnorodne formy!
Włączając się w obchody Europejskiego Roku Wolontariatu 2011 Fundacja Dobra Sieć
wraz z Partnerami postanowiła zachęcić opinię publiczną do debaty na temat współczesnego wolontariatu. W tym celu uruchomiona została Kampania „Kluczowe wartości wolontariatu”,
w ramach której zachęcamy wszystkich do dyskusji na temat wartości i społecznie doniosłej roli wolontariatu, jak również promujemy jego nowoczesne i niestandardowe formy, takie jak
e-wolontariat, angażujące osoby, które z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć w „tradycyjnym” wolontariacie (np. osoby niepełnosprawne, osoby 60+, matki wychowujące w domu dziecko, etc.).
W ramach Kampanii „Kluczowe wartości wolontariatu” organizowane są:
• platforma internetowa www.tojestwolontariat.pl,
• badanie różnorodnych form i wartości wolontariatu,
• wystawa outdoorowa zdjęć oraz przygotowanie pocztówek,
• debata „Kluczowe wartości wolontariatu”.

Platforma internetowa www.tojestwolontariat.pl
„Nakręć wolontariat” to miejsce, stworzone z myślą o i dla wolontariuszy. Dodając stworzone przez siebie filmy komórkowe, każdy z nich może pokazać wolontariat widziany własnymi oczami: podzielić się z innymi swoimi doświadczeniami, pasjami i wrażeniami. Na autorów najlepszych filmów czekają atrakcyjne upominki!
Na stronie znajduje się również interaktywna mapa, na którą każdy może nanieść informacje
o wydarzeniach związanych z obchodami Europejskiego Roku Wolontariatu 2011, a także dodać
z nich relacje w postaci filmu, zdjęcia czy też krótkiego reportażu.
Już wkrótce w sekcji „Zrób to sam” znajdą się materiały promocyjne: plakaty, ulotki, prezentacje multimedialne, a także projekty nadruków na koszulki i plakatów, które będzie można bezpłatnie ściągnąć, wydrukować i informować świat o pozytywnych stronach wolontariatu!